Jak załatać dziurę w dachu?
Dziura w dachu to poważny problem, który może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, przecieków i osłabienia całej konstrukcji. Dlatego też z usunięciem tej usterki w żadnym razie nie powinno się zwlekać. Jak powinna wyglądać naprawa dachu w takim przypadku? Oto kilka wskazówek.
Co może być przyczyną dziury w dachu?
Przede wszystkim przed naprawą dziury w dachu powinno się ustalić przyczynę wystąpienia nieszczelności. W przeciwnym wypadku remont może okazać się całkowicie nieskuteczny albo dać jedynie krótkotrwały efekt. W zależności od tego, z jakiego powodu powstała dziura, możliwy jest dobór odpowiednich metod naprawczych.
Naprawę dachu zawsze należy więc poprzedzić oceną jego stanu technicznego. Zazwyczaj dziura w dachu to konsekwencja błędów popełnionych przy stawianiu tej konstrukcji. Wówczas konieczne może okazać się np. ponowne ułożenie blachy. Bywa, że dziura to wynik uszkodzenia mechanicznego powstałego wskutek uderzenia gałęzi, nieprawidłowego czyszczenia dachu czy wykonywanych na nim prac montażowych.
Metody naprawy przeciekającego dachu
Niezależnie od tego, jaki rodzaj dachu jest naprawiany, należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia miejsca, które będzie łatane. Naprawa dziury w dachu zawsze powinna być wykonywana przy zastosowaniu specjalistycznych preparatów.
W przypadku blaszanego dachu można zastosować taśmę butylową. Jeżeli dziura znajduje się na dachu pokrytym papą termozgrzewalną, często punktowo wykorzystuje się bitumiczne masy dekarskie. Zdarza się jednak, gdy uszkodzenia są rozległe, że nakłada się nową warstwę papy. Naprawa ubytków w dachówkach nierzadko sprowadza się natomiast po prostu do ich wymiany na nowe. Ważne, by uzupełniony element pasował do całego pokrycia – tylko wówczas zapewni się mu ciągłość izolacyjną.