W jaki sposób dekarz porusza się po dachu?
Świadczenie usług dekarskich wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, ale też właściwego podejścia do kwestii bezpieczeństwa. Poruszanie się po dachu, szczególnie tym o stromym nachyleniu, to niełatwe zadanie – jak radzą sobie z tym dekarze? Wyjaśniamy!
Jakich narzędzi i akcesoriów używa się przy pracach dekarskich?
Podczas realizacji usług dekarskich profesjonalne ekipy dysponują specjalistycznym wyposażeniem. W jego skład wchodzi m.in. drabina dachowa, o odpowiednio wyprofilowanych stopniach i szerokościach podłużnic, co zapewnia wysokie bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko wypadków w trakcie prowadzenia prac na wysokości.
Do poruszania się po dachu w trakcie świadczenia usług dekarskich stosuje się też różne zabezpieczenia indywidualne. Należy do nich kask ochronny, zabezpieczający głowę nie tylko przed skutkiem upadku, ale też uderzeniami o wystające elementy konstrukcji dachowej. Kolejny element to szelki dekarskie, mocowane do wytrzymałych lin i karabińczyków. Wykorzystuje się także pasy dekarskie, w których trzyma się narzędzia – nie trzeba wówczas wykonywać zbędnych ruchów, ponieważ wszystkie potrzebne akcesoria ma się pod ręką.
Czym jest komunikacja dachowa?
Bezpieczeństwo podczas prac znacznie podnosi komunikacja dachowa. Składają się na nią m.in. stopnie i ławy kominiarskie o antypoślizgowej powierzchni, trwale zamontowane przy zastosowaniu wsporników i mocowników. Ich obecność ułatwia dekarzom poruszanie się po dachu podczas przeprowadzania na nim np. remontu.
Dzięki komunikacji dachowej możliwe jest więc bezpieczne i wygodne przemieszczanie się po dachu i dotarcie do miejsc, w których mają być wykonane prace montażowe, konserwacyjne czy naprawcze. Ważne jednak, by system ten był zaprojektowany z uwzględnieniem specyfiki konkretnej konstrukcji dachowej.