Jak układać papę termozgrzewalną na dachu?
Klejenie papy to proces składający się z kilku etapów. Należy przy tym pamiętać o kilku ważnych zasadach montażowych. Inaczej nie jest możliwe zapewnienie dachowi trwałości i należytej szczelności. Jak więc zabrać się do aplikacji papy termozgrzewalnej? Wyjaśniamy!
Jak przygotować dach pod klejenie papy?
Montaż rozpoczyna się od przygotowania dachu pod klejenie papy. Oznacza to przede wszystkim oczyszczenie podłoża z zanieczyszczeń – zarówno atmosferycznych, emisyjnych, jak i biologicznych. Starannie usuwa się kurz, gruz, mech, porosty, a także poprzednie materiały dachowe. Następnie należy przejść do kontroli stanu technicznego dachu. Trzeba naprawić wszelkie wykryte uszkodzenia, uzupełnić ubytki, zlikwidować nieszczelności i pozbyć się luźnych elementów.
Klejenie papy można przeprowadzić wyłącznie na suchej powierzchni. Wilgoć stwarza ryzyko, że podczas montażu między kolejnymi warstwami pojawią się pęcherze powietrza, a to z kolei grozi powstaniem nieszczelności.
Na co zwrócić uwagę podczas klejenia papy?
Następny etap klejenia papy to aplikacja masy klejącej – dzięki niej uzyskuje się mocne i trwałe przyleganie papy do dachu. W tym celu używa się palników gazowych albo innych narzędzi przeznaczonych do termozgrzewania. W dalszej kolejności przychodzi już pora na układanie papy, co rozpoczyna się zawsze od najniższego punktu dachu. W ten sposób zagwarantowany będzie właściwy odpływ wody w przyszłości.
Podczas właściwego klejenia papy termozgrzewalnej trzeba pamiętać o tym, by pasy były do siebie równoległe i znajdowały się w odpowiednich odstępach (określonych w oparciu o m.in. wielkość pokrycia). Na sam koniec, już po zgrzaniu, nie można w żadnym razie zapomnieć o należytym wykończeniu krawędzi i szczelin, a więc nałożeniu dodatkowej warstwy masy klejącej.