Kiedy dach nadaje się do generalnego remontu?
Dach bezustannie narażony jest na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Z biegiem czasu pod wpływem opadów deszczu, śniegu i gradu, porywistego wiatru czy silnego nasłonecznienia jego parametry wytrzymałościowe ulegają obniżeniu. Pojawiają się też uszkodzenia – niekiedy konieczny okazuje się generalny remont dachu. W artykule wyjaśniamy, kiedy warto się na niego zdecydować.
Co świadczy o awarii dachu?
Można wymienić wiele przesłanek do generalnego remontu dachu. Naprawa jest bezwzględnie konieczna, jeśli stwierdzi się nieprawidłowy stan więźby dachowej, w tym jej zagrzybienie czy zapleśnienie. Ten drewniany stelaż dachu odpowiada za przenoszenie obciążeń z pokrycia na ściany nośne, dlatego jego zła kondycja może zagrozić stabilności całej konstrukcji.
Na kompleksowy remont dachu trzeba się również zdecydować, jeśli doszło do rozległych uszkodzeń w pokryciu dachowym, pęknięć, odbarwień i znacznych ubytków. Mogą one prowadzić do nieszczelności i przenikania wody w głąb dachu. Na konieczność naprawy wskazują też takie oznaki, jak przecieki, postępująca korozja czy zmniejszone parametry termoizolacyjne.
Na czym polega generalny remont dachu?
Gruntowny remont dachu ma na celu przywrócenie mu pełnej funkcjonalności. Zakres prac zawsze jest uzależniony od wyników wcześniejszej oceny stanu technicznego pokrycia i konstrukcji nośnej. Zazwyczaj obejmuje demontaż uszkodzonych i zużytych materiałów, np. dachówki czy blachodachówki, i ich wymianę na nowe.
W ramach naprawy dachu wypełnia się ubytki, usuwa przecieki, likwiduje pęknięcia, wykonuje uszczelnienia oraz przywraca ciągłość warstw izolacyjnych. W zależności od stanu więźby dachowej przeprowadza się jej renowację, a niekiedy po prostu stawia się ją na nowo. Remont może oznaczać także wymianę skorodowanych rynien.